Thajsko 

 

  Thajsko se nachází v jihovýchodní Asii a je pravděpodobně turisticky nejoblíbenější destinace tohoto regionu. Dříve oficiálně známa jako Siam, své jméno na Thajsko změnila až po roce 1939. Jedna z jejích přezdívek je v angličtině Land of Smiles, což v překladu znamená Země úsměvů. Země se rozprostírá ve střední části Indočínského poloostrova. Hlavním městem je Bangkok, který je také největší aglomerací. Je to jediná země tohoto regionu, která nikdy nebyla kolonizována evropskou zemí, proto si po staletí, v rámci možností, uchovala svou specifickou kulturu a tradice. Úředním jazykem je thajština, ale s angličtinou se na většině území, alespoň v podstatných detailech, dohovoříte. 
 


Thajsko nabízí atrakce pro každého. Bílé pláže, scénické ostrovy uprostřed tyskysových moří, hory, budhistické chrámy a kláštěry a unikátní kulturu. Ocení ji i ti, kteří mají rádi zvířata a to nejen ty mořský. Tím nemyslím zvířata na talíři, ačkoli v tom směru ani gurmáni nebudou zklamaný. Thajská kuchyně paří celosvětově mezi nejvyhlášenější a nejoblíbenější. Jste-li sportovci, i vy si přijdete na své.

Tato země v posledních letech zaznamenala zvýšený příliv turistů, jejichž fyzické potřeby převyšují ty kulturní či meditační. Ano, thajské dívky jsou krásné a přívětivé, což, bohužel, má za následek, že v některých kruzích, Thajsko dostalo nálepku "levná sexualní destinace". Nenechte se prosím tímto zmást. Thajsko je neuvěřitelná země po všech stránkách a to především pro turisty, kteří tento kout světa navštívili poprvé. Je-li to Vaše první cesta, garantuji Vám onen euforický pocit, jakobyste právě objevili jinou galaxii.  

Ačkoli je tato stránka věnována v podstatné míře Thajsku, musím zdůraznit, že má i řadu kritiků a pesimistů především z řad tamních usedlíků ze Západu či zaměstnanců pracujících v zemi dlouhodobě.  Jako každá země na této zeměkouli, i tato má své chyby a i když se jedná celkově bezpečnou destinaci, každý by si měl dávat pozor při jakémkoli nevyžádanému kontaktu s místními (a případně i s bělochy), a to zejména v turisticky exponovaných místech. 

Někteří lidi tvrdí, že výše uvedená přezdívka "Země úsměvů" je pouze marketinkový trik či skořápka, pod níže se skrývá cynismus a možnost rychlého výdělku na západních turistech. Faktem zůstává, že v propagačních materiálech o Thajsku, cestovních katalozích atd. se málokdy dozvíte negativní věci. Patí tu však zlaté pravidlo: Thajci a Thajky jsou za normálních okolností velmi stydliví lidé. Je tudíž hodně nápadné, jste-li na ulici, nádraží či na pláži osloveni neznámým člověkem, jakkoli přátelským... 

 

Rychlá fakta (platná k r. 2012)

Vízum:

Čeští a slovenští turisté  n e p o t ř e b u j í  pro vstup do země vízum, nepřekročí-li jejich pobyt 30 dnů (pro každý vstup do země).
 

Podmínky vstupu:
Zakoupena zpáteční letenka nebo letenka do další destinace

Dostatečné množství finančních prostředků (10.000 Baht na osobu, 20.000 Baht pro rodinu). 
V případě prodloužení pobytu je možné zažádat o vízum či vstoupit do země vícekrát (nejlépe letecky), ale pak celkový pobyt nesmí přesáhnout 90 dní v rámci 6-ti měsíčního období. 


Očkování:

 

Zdraví a bezpečnost:

Nehrozí žádné výrazné nebezpečí. Země je pro turisty bezpečná. Až na pár výjimek, na které by se mělo brát zřetel:

  • průjem  a další laxativní potíže - doporučuje se přinést příslušné léky
  • hadi - pravděpodobnost, že na ně turisté narazí je malá, ale v lesních částech země se tato pravděpodobnost zvyšuje.
  • podvodníci - témeř exkluzivně pouze v turistických částech Bangkoku, Phuketu atd. Vyhýbat se kontaktu s lidmi, kteří Vás v takovýchto místech sami osloví (umí dobře anglicky). Nepříjimat pozvání na drink od žen, které vidíte poprvé v životě.
  • tsunami - výhradně jen v probřežních částech země. Není tak decimováno jako např. Japonsko nebo Indonésie, ale nikdy to nelze vyloučit. 
  • bombový atentát - je zde pouze malá pravděpodobnost, že budete obětí, navíc tyto teroristické činy se občas stávají jen na jihu Thajska - v přísně střeženém pohraničním prostoru s Malajsií,
  • malárie - nebezpečí pro turisty zdržující se delší čas na západním okraji při hranici s Barmou.
     

Jiné:
České bankovní karty (Visa a Mastercard) lze v Thajsku využít pro platbu v kamenných obchodech a pro hotovost z bankomatů.

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Populace: 66.720.153

Hlavní město: Bangkok

Měna: Baht [Bát] (฿) THB

Náboženství: budhismus, v měnší míře islám (jih země) a křesťanství (mezi emigranty)
Jazyky: Thajština a místní dialekty, Angličtina, Laoština, Čínština

Mezinárodní telefonní předvolba: +66

Silniční doprava: na levé straně (stejně jak ve Velké Británii)

Časové pásmo:
(GMT+7), to znamená, že během zimního času je v 7 hodin ráno ve Velké Británii 2 hodiny odpoledne v Thajsku
(CET+6), to znamená, že během zimního času je v 8 hodin ráno v Čechách 2 hodiny odpoledne v Thajsku
(CEST+5), to znamená, že během letního času je v 9 hodin ráno v Čechách 2 hodiny odpoledne v Thajsku

 

 

 

Faktické informace jsou platné a aktuální k říjmu 2012.

Zdroj mapa Thajsko: https://beyondbedales.wordpress.com/2012/04/04/travel-blog-toby-freddie-and-issy-part-one/